
Prestigio Solutions MultiBoard Monoblock 75" Light Series: UHD: 3840x2160 OS: Android 8.0 PC: ARM Cortex
- Šifra
- PMB000L754
- Brend
- Prestigio Solutions
- Kategorija
- Interaktivni ekrani
- Garancija
- 36 Mjeseci
Prestigio Solutions MultiBoard Monoblock 75" Light Series: UHD: 3840x2160 OS: Android 8.0 PC: ARM Cortex
- Šifra
- PMB000L754
- Brend
- Prestigio Solutions
- Kategorija
- Interaktivni ekrani
- Garancija
- 36 Mjeseci
- Arm Cortex
- 4k 2160p
Kratki opis
Prestigio Solutions MultiBoard (Monoblock) 75” Light Series: UHD: 3840×2160, OS: Android 8.0, PC: ARM Cortex Dual Core A73+A53 / 3GB RAM / 32GB eMMC, IR MultiTouch 20 TP, 7 writing pens, Wall Mount kit
Požurite! Samo 3 komada preostalo
Besplatna dostava
Petak, 1. Maj 2026.
Trebate savjet?
Pomažemo oko izbora, dostupnosti i rokova isporuke.
Cijena uključuje PDV
Požurite! Samo 3 komada preostalo
Besplatna dostava
Petak, 1. Maj 2026.
Kratki opis
Prestigio Solutions MultiBoard (Monoblock) 75” Light Series: UHD: 3840×2160, OS: Android 8.0, PC: ARM Cortex Dual Core A73+A53 / 3GB RAM / 32GB eMMC, IR MultiTouch 20 TP, 7 writing pens, Wall Mount kit
Opis proizvoda


MULTIBOARD 75” LIGHT
Interactive Ultra HD Android-based Multiboard for Business and Education

CHOOSE YOUR SOLUTION
Prestigio Solutions provides a comprehensive suite of solutions for all industries that improve teamwork and customer engagement. Increase productivity and reduce costs with reliable and functional collaboration.
UNRIVALED IMAGE QUALITY
The UHD 4K resolution delivers stunningly deep, true-to-life images. The screen also have special light sensors, which,
together with the high display brightness and contrast, make it possible to use the devices even in bright sunlight.


SOLUTION FOR SIMPLE COLLABORATION
The powerful ARM Dual Core Cortex A73+A53 CPU in the new Multiboard together with Android OS powers a new class of computing: quicker start, the best performance with UHD screens, and improved security.
MULTITOUCH
The device's touchscreen is the best in its class and supports 20 touch points and 10 simultaneous writing points, including a feature that allows users to write in two different colors at the same time.


UNLIMITED CONNECTIVITY
The Prestigio Solutions Multiboard Light has multiple ports for connecting additional devices, computer peripherals, and USB drives. Notably, some of the ports (including USB Type-C) are located on the front panel, letting users connect or charge any types of devices they might need for presentations or video conferences with maximum ease.
THE ABILITY TO CREATE SOLUTIONS FOR YOUR OWN NEEDS
It is possible to additionally link an embedded PC based on a powerful 10th Gen Intel® processor with a preinstalled Prestigio Multiboard application package for business and education, including the mozaBook Classroom SW with a free license for a whole year. In addition, installing a licensed Windows OS on an additional PC will open even more opportunities for study or work.

PREINSTALLED SOFTWARE
Easy-to-use software for business and education, including mozaBook Classroom with a free year license, provides a complete solution.
Simplifies employee work, or increases classroom engagement.
SCREEN MIRRORING
App for wireless screen mirroring from any device with any OS. Reverse mirroring. Remote Control. Presenters’ management.
DISPLAYFORCE PLAYER
All-in-one Digital Signage platform to measure audience, provide instant targeting content and monetize screens.
MCLASS
Classroom Management which helps teachers to control and manage the class effectively. Interactive teaching, powerful management, effective control and teaching evaluation.
S-WRITE
App for drawing and annotations with features for Education.
CHROME BROWSER
Browser directed on enhanced security, speed and stability.
OFFICESUITE
App allows users to annotate, review, secure, fill and sign any PDF, Word, Excel etc. A comfortable reader and converter – Lifetime License.


Specifikacije
| Prirodna Rezolucija | 4k 2160p |
|---|---|
| Format Ekrana | Built In |
| Kontrast Slike | 5 000 : 1 |
| Mogućnosti Ekrana |
|
| Tehnologija Ekrana | TFT Active Matrix |
| Tip Ekrana | LCD |
| Vidljiva Dijagonala Displeja | 75" |
| CPU | Arm Cortex |
|---|---|
| Mrežni Form Faktor | Integrated |
| Sistemski Form Faktor | All In One |
| Tip Sistema | MultiBoard |
| Veličina Interne Memorije | 32 GB |
| Bluetooth | Bluetooth 2.1+EDR/4.2/5.0 |
|---|---|
| HDMI Izlaz | 1 |
| HDMI Ulaz 2.0 | 3 |
| LAN | Yes |
| RS232 | 1 |
| USB | 1 (USB Type C) |
| USB 2.0 | 3 |
| Wi Fi |
|
| Wi Fi Frekvencijski Opseg | 2.4/5 GHz |
| Audio Linijski Izlaz | 1 |
|---|---|
| Audio Linijski Ulaz | 1 |
| Broj Zvučnika | 2 |
| Format Audio Kontrolera | Integrated |
| Maksimalna Izlazna Snaga | 220 W |
| Način Audio Izlaza | 2.1 Channel Surround |
| Podržani Audio Standardi | High Definition Audio |
| Potrošnja Snage Pripravnost/Spavanje | 0.5 W |
|---|---|
| Pozicija Napajanja | Internal |
| Tip Napajanja | Power Supply |
| Ulazna Frekvencija | 50/60 Hz |
| Ulazni Napon | AC 100 240 V |
| Dubina (mm) | 87.1 mm |
|---|---|
| Nazivna Težina | 60.5 kg |
| Širina (mm) | 1722.5 mm |
| Širina Navoja | 0.4324 mm |
| Visina (mm) | 1033.6 mm |
| Spoljašnja Boja | Black |
|---|
| Garancija | 36 Mjeseci |
|---|---|
| Kriteriji Validacije Garancije | Serial Number |
| Napomene O Garanciji | Unless otherwise required by local law (see prestigio Solutions.com/warranty) |
| Povrat Proizvoda U Garanciji | Yes |
| Trajanje Garancije (Mjeseci) | 36 month(s) |
| Brend | Prestigio Solutions |
|---|---|
| EAN Kod | 8595248152892 |
| Naziv Operativnog Sistema | Android 8.0 |
| Tip Navoja | Dot Pitch |
| Tip Senzora | Infrared Recognition |
| Šifra proizvoda | PMB000L754 |


MULTIBOARD 75” LIGHT
Interactive Ultra HD Android-based Multiboard for Business and Education

CHOOSE YOUR SOLUTION
Prestigio Solutions provides a comprehensive suite of solutions for all industries that improve teamwork and customer engagement. Increase productivity and reduce costs with reliable and functional collaboration.
UNRIVALED IMAGE QUALITY
The UHD 4K resolution delivers stunningly deep, true-to-life images. The screen also have special light sensors, which,
together with the high display brightness and contrast, make it possible to use the devices even in bright sunlight.


SOLUTION FOR SIMPLE COLLABORATION
The powerful ARM Dual Core Cortex A73+A53 CPU in the new Multiboard together with Android OS powers a new class of computing: quicker start, the best performance with UHD screens, and improved security.
MULTITOUCH
The device's touchscreen is the best in its class and supports 20 touch points and 10 simultaneous writing points, including a feature that allows users to write in two different colors at the same time.


UNLIMITED CONNECTIVITY
The Prestigio Solutions Multiboard Light has multiple ports for connecting additional devices, computer peripherals, and USB drives. Notably, some of the ports (including USB Type-C) are located on the front panel, letting users connect or charge any types of devices they might need for presentations or video conferences with maximum ease.
THE ABILITY TO CREATE SOLUTIONS FOR YOUR OWN NEEDS
It is possible to additionally link an embedded PC based on a powerful 10th Gen Intel® processor with a preinstalled Prestigio Multiboard application package for business and education, including the mozaBook Classroom SW with a free license for a whole year. In addition, installing a licensed Windows OS on an additional PC will open even more opportunities for study or work.

PREINSTALLED SOFTWARE
Easy-to-use software for business and education, including mozaBook Classroom with a free year license, provides a complete solution.
Simplifies employee work, or increases classroom engagement.
SCREEN MIRRORING
App for wireless screen mirroring from any device with any OS. Reverse mirroring. Remote Control. Presenters’ management.
DISPLAYFORCE PLAYER
All-in-one Digital Signage platform to measure audience, provide instant targeting content and monetize screens.
MCLASS
Classroom Management which helps teachers to control and manage the class effectively. Interactive teaching, powerful management, effective control and teaching evaluation.
S-WRITE
App for drawing and annotations with features for Education.
CHROME BROWSER
Browser directed on enhanced security, speed and stability.
OFFICESUITE
App allows users to annotate, review, secure, fill and sign any PDF, Word, Excel etc. A comfortable reader and converter – Lifetime License.


- Ultra HD
- Lifetime 50000h
- D LED Backlight
- Toughened Glass
- IEEE 802.11a
- IEEE 802.11b
- IEEE 802.11g
- IEEE 802.11n Wi Fi 4
- IEEE 802.11ac Wi Fi 5
Još nema recenzija
Budite prvi koji će ostaviti recenziju za ovaj proizvod!
